5 W kategorii  Fit & Food/ Food

Domowy sos i masło czosnkowe. Proste, domowe przepisy!

Sosy wykorzystujemy dość chętnie i często. Czy to do wzbogacenia smaku sałatki, kanapki czy, w wersji mniej optymistycznej, pizzy ;) Dziś przyjrzymy się sosowi czosnkowemu.

O ile wybór sosu czosnkowego jest dość dobry pomysłem ponieważ czosnek sam w sobie jest niezwykle zdrowy to często gorzej jest już z wykonaniem tego pomysłu.

Pozornie najłatwiej kupić butelkę sosu czosnkowego i wykorzystywać go przy okazji różnych potraw, w których świetnie sprawdzi się czosnek. Wtedy niestety wartości zdrowotne czosnku rozpływają się jak we mgle, bo samego czosnku w kupnych sosach jest jak ‚na lekarstwo’ (0,9%!!!!), znajduje się w nich za to sporo dodatkowych składników niepotrzebnych wcale w naszej codziennej diecie, jak chociażby cukier.

Na szczęście przygotowanie własnego sosu lub masła czosnkowego jest banalne i zajmie nam dosłownie kilka chwil.

Po moich pierwszych czosnkowych próbach doszłam do jednego wniosku – po co kupować naładowane konserwantami i ulepszaczami butelkowane sosy, gdy można mieć własny, doprawiony według swojego smaku w dosłownie kilka minut?!

 

Zapraszam do ekspresowego ‚krok po kroku’.

 

czosneklogo

Składniki na sos czosnkowy

1 mały jogurt naturalny

 

2-4 ząbków świeżego czosnku w zależności od upodobań smakowych

 

sól, pieprz

 

Do swojego sosu nie dodaję majonezu z oszczędności kalorii i zachowania jego zdrowego wydania ;)

Jogurt przelewamy do miseczki. Wyciskamy czosnek prosto do jogurtu. Doprawiamy solą i pieprzem i odstawiamy do lodówki na około 2 godziny aby się ‚przegryzł’.

 

Dodatki, którymi możemy wzbogacić smak sosu:

bazylia, oregano, sok z cytryny, pokrojony w kostkę świeży ogórek

 

Składniki na masło czosnkowe

1/3 kostki masła

 

3 ząbki świeżego czosnku

 

Polecane przeze mnie przyprawy, którymi możemy wzbogacić smak masła:

biały pieprz, sól

 

Podane ilości wystarczą na porcję sosu i masła do wykorzystania w porcjach dań dla 2-3 osób.

 

Smacznego! :)

 

Follow on Bloglovin

Możesz także polubić

Privacy Preference Center

Google Analytics

Dzięki możliwości gromadzenia tych informacji mogę przeanalizować, które z tworzonych treści cieszą się największym zainteresowaniem i jakiego rodzaju materiałów przygotowywać w przyszłości więcej. Zdobywam również informacje na temat statystycznego profilu Czytelnika. Dane te w formie zbiorczego raportu generowanego przez Google Analytics są udostępniane podmiotom zainteresowanym nawiązaniem współpracy komercyjnej na blogu. Za bezpieczeństwo przechowywania tych danych odpowiada firmy Google.

Gromadzenie informacji na temat aktywności użytkownika w postaci czasu przebywania na stronie, ilości odwiedzonych podstron, adresów URL odwiedzonych podstron. Dane gromadzone są z zapisaniem informacji o rodzaju używanego urządzenia, przeglądarce internetowej, lokalizacji w postaci kraju i miasta oraz dostawcy Internetu.

Facebook Pixel

Pixel Facebooka w momencie przeglądania stron internetowych w czasie zalogowania na swój profil w serwisie Facebook gromadzi informacje, o tym, jakie kategorie stron, produktów, tematyczne interesują daną osobę. Następnie dane te wykorzystywane są do tworzenia grup odbiorców zainteresowanych konkretną tematyką. Grupy odbiorców widnieją w systemie do tworzenia reklam wyświetlających się w serwisie Facebook. Reklamodawcy mogą wykorzystać określoną grupę odbiorców kierując do nich spersonalizowane reklamy. Serwis Facebook nie udostępnia konkretnych danych pojedynczych osób reklamodawcom. Dane udostępniane są jedynie jako informacje o konkretnej grupie dokonującej określonych aktywności. Za bezpieczeństwo przechowywania tych danych odpowiada firmy Google.

Piksel Facebooka zapisujące informacje na temat aktywności na stronach internetowych osoby zalogowanej na tej samej przeglądarce do serwisu Facebook.

Pliki cookies

Śledzenie późniejszej aktywności związanej z dokonaniem zakupy danego przedmiotu lub usługi.
Zbieranie tych informacji i udostępnianie ich serwisom afiliacyjnym takim jak ceneo.pl oraz program-partnerski.helion.pl umożliwia naliczenie właścicielowi strony prowizji na przekierowanie Użytkownika do dokonania zakupu. Dane na temat tych aktywności są gromadzone bez wykorzystywania adresu email oraz bez połączenia z profilami w serwisach społecznościowych.

Gromadzenie plików cookies umożliwiających śledzenie aktywności użytkownika, który kliknął w udostępniony na stronie link afiliacyjny., w postaci śledzenia późniejszej aktywności związanej z dokonaniem zakupy danego przedmiotu lub usługi. Śledzenie tych informacji i udostępnianie ich serwisom afiliacyjnym takim jak ceneo.pl oraz program-partnerski.helion.pl umożliwia naliczenie właścicielowi strony prowizji na przekierowanie Użytkownika do dokonania zakupu.